„Jak to na wojence ładnie” – prelekcja Anny Błachuckiej

W  dniu 18.02.2020r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Małogoszczu odbyła się prelekcja Anny Błachuckiej pt. „Jak to na wojence ładnie”, w 157. rocznicę Bitwy po Małogoszczem.

Spotkanie rozpoczęto hymnem powstańczym „Boże, coś Polskę”. Następnie p. Ania przybliżyła losy taborów bitwy małogoskiej, które skierowano na północ. Zatrzymały się na noc z 24 na 25 luty 1863r. w Kozłowie i Ludwinowie, a następnie rozdzieliły się na dwie części: jedna z nich poszła w stronę Ludyni a druga przez Czostków, Wojciechów do Ewelinowa. W drugiej części wieczoru Anna Błachucka mówiła o życiu obozowym, jak wyglądały wozy taborowe oraz kosy bojowe z czasów postania styczniowego. Każdy kto był na spotkaniu mógł na żywo zobaczyć autentyczną kosę, którą Grzegorz Szymański przyniósł na to spotkanie. Publiczność mogła również posłuchać nagranych wierszy  autorstwa Kazimierza Rzewuskiego pt. „Czas przepływa” i „Sztychy Grottgera”, prawnuka Zygmunta Napoleona Rzewuskiego h. Krzywda.

Na zakończenie Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski zaprosił zebranych na uroczyste obchody 157. rocznicy Bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863r., które odbędą się w najbliższy weekend.

M. Kot