Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Małogoszczu

Narodowe Czytanie 2023 – “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Narodowe Czytanie 2023 – “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

🇵🇱Narodowe Czytanie 2023🇵🇱 – “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. MGBP w Małogoszczu włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. W piątek 8 września w altanie przy Urzędzie Miasta i Gminy w Małogoszczu odbyło się czytanie wybranych fragmentów powieści, w którym udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski, nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. 24 Lutego 1863R. oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu, pracownicy Domu Kultury, młodzież szkolna, bibliotekarze, czytelnicy i mieszkańcy. Na zakończenie wybrzmiała piosenka w wykonaniu Julii i Damiana “I Ciebie też, bardzo”.
Serdeczne podziękowania składamy dla Pana Burmistrza za przyjęcie zaproszenia oraz wszystkim uczestnikom za współtworzenie wczorajszego, przepięknego i wzruszającego wydarzenia.
📚 “Nad Niemnem “…To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.
Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu. …” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
 
M. Kot
Scroll to Top