Dzień Borsuka i Dzień Uśmiechu w Żarczycach Dużych

Dzień Borsuka i Dzień Uśmiechu w Żarczycach Dużch!

Biblioteka Publiczna w Żarczycach Dużych w dniu 6.10.2022 zorganizowała w bibliotece Dzień Borsuka. Borsuk jest drapieżnikiem z rodziny łasicowatych, zwany także jaźwcem. Długość głowy i tułowia 56-81cm; ciężar ciała 10-20 kg. Charakterystyczny wygląd tego ssaka to czarno-białe pasy na głowie. Borsuki prowadzą nocne życie, w dzień przesiadują w norze, która składa się z rozbudowanej sieci korytarzy i komór.
W tym dniu klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki” Moliki książkowe” oraz Dyskusyjnego Klubu Książki” Dialog „głośno czytali swoim koleżankom i kolegom z encyklopedii oraz książek przyrodniczych informacje o borsukach.
Bibliotekę odwiedziły również dzieci z przedszkola grupa „0” z wychowawczyniami Dorotą Orłowską i Katarzyną Szczepańczyk. W czasie spotkania dzieci wysłuchały głośnego czytania bajki: Ewy Stadtmuller „O borsuku samotniku” oraz otrzymały kolorowankę „Borsuk”.
Dzieci, które w tym dniu odwiedziły bibliotekę dostały w nagrodę kolorowankę ”Borsuk”.

W dniu 7 października w Bibliotece Publicznej w Żarczycach Dużych obchodzony był Dzień Uśmiechu.
Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle – “smiley’a”. Obrazek stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnym symbolem radości na całym świecie. Uśmiech jest symbolem szczęścia, a śmiejące twarze wydają nam się ładniejsze, przyjaźniejsze oraz atrakcyjniejsze.
W tym dniu członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki “Dialog” rozdawały wszystkim czytelnikom “Uśmiechniętą buźkę”.
Bibliotekę odwiedziły również przedszkolaki -grupa maluchów z wychowawczynią
Marią Wieczorek. W czasie pobytu w bibliotece dzieci wysłuchały głośnego czytania bajki “Mały jeż”.

A. Stańczyk