Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Małogoszczu

Spotkanie DKK w Kozłowie

Spotkanie DKK w Kozłowie

W dniu 25 września odbyło się spotkanie DKK na którym omawiana była powieść Leny Andersson “Bez opamiętania’. 30-letnia Ester Nilsson, intelektualistka, kobieta bez przesądów, świadoma tego, czego chce od życia, i nade wszystko racjonalna. Dużo pracuje, żyje z mężczyzną o podobnych poglądach. To harmonijna relacja – bez wielkich uniesień, ale i bez szarpiących nerwy napięć. Aż tu nagle… Amor strzela z łuku i Ester się zakochuje.
Z dojrzałej, zdystansowanej do świata i samej siebie, rzeczowej i samokrytycznej kobiety przemienia się ni stąd ni zowąd w zadurzoną nastolatkę, obmyślającą preteksty, jakby tu spotkać się z ukochanym, żeby nie wyglądało, że mu się narzuca. Ale im bardziej ona chce, tym bardziej on się wymyka.
Utwór ten w doskonały sposób odkrywa ludzką psychikę i naszą niepohamowaną potrzebę bycia kochanym, co sprawia, że wplątujemy się w toksyczne relacje i życie w kłamstwie. Pozwalamy na wykorzystywanie naszych słabości lub, jeśli mamy dominującą osobowość, brutalnie wykorzystujemy innych. Powieść “Bez opamiętania” jest niezwykle dynamiczna, momentami spokojna, a innym razem wybuchowa i bardzo bolesna.

Czytelniczki polecają książkę nie tylko nieszczęśliwie zakochanym, ale również tym którzy mają to jeszcze przed sobą, aby uzmysłowić sobie, że miłość nie zawsze jest idealna. Słowami autorki “To, co się robi z litości, niewiele jest warte, jeśli druga strona wyobraża sobie, że jest to robione z miłości”.
 
J. Słabisz
Scroll to Top
Skip to content