Wieczornica w bibliotece – “Jesteśmy dziećmi Tej Ziemi”

W dniu 21 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Małogoszczu odbyło się spotkanie kończące obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gawęda pt. „Jesteśmy dziećmi Tej Ziemi” wygłoszona przez Annę Błachucką wzbudziła wśród czytelników ogromne zainteresowanie.

Wieczór rozpoczęły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Małogoszczu wyrecytowaniem wiersza W. Bełzy „Kto Ty jesteś”. Następnie Pani Ani opowiadała o wolności w oparciu o obraz „Polonia” Jacka Malczewskiego oraz „Wolność wiodąca lud na barykady” francuskiego malarza Eugène’a Delacroix. Mogliśmy też posłuchać dla porównania dwóch polonezów M. Ogińskiego i W. Kilara. Interesującym punktem były „Kazania świętokrzyskie” co prawda zapomniane a jak bardzo ważne dla nas Polaków.

W czasie spotkania pani Teresa Lato z Jędrzejowa akompaniowała grając na akordeonie i śpiewając „Balladę” oraz „Pieśń Emeryka” napisane przez panią Anię. Wszyscy zebrani w bibliotece czynnie włączyli się do śpiewania. Końcowym elementem wieczoru było odśpiewanie hymnu państwowego.

M. Kot