Spotkanie w bibliotece z Anną Błachucką

W dniu 15.02.2019r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Małogoszczu odbyło się spotkanie z Panią Anną Błachucką pt. “Nie dbam, jaka spadnie kara…” rozpoczynające obchody 156. Rocznicy bitwy pod Małogoszczem.

Głównym tematem gawędy był ksiądz Nestor Bieroński – człowiek światły, wykształcony, literat i tłumacz. Wieczór rozpoczęliśmy pieśnią powstańczą „W krwawem polu, srebrne ptaszę”. Następnie odczytano życiorys księdza Bierońskiego oraz przedstawiono pamiątki jakie pozostały po nim w Małogoszczu.

W II części spotkania pani Ania opowiadała o „żurawiejkach”, pieśniach śpiewanych w powstaniu styczniowym. Jedną z tych pieśni jest „Nie dbam jaka spadnie kara” – mistrza Adama Mickiewicza z III cz. Dziadów. Wszyscy z uwagą dwukrotnie wysłuchali tej niełatwej pieśni. Każdy z uczestników spotkania miał przed sobą tekst więc można było sobie nucić. Następnie Pani Ania kontynuowała bardzo interesujący temat o księżach, których zesłano na Sybir, głównie do Tunki. Pani Błachucka zachęcała do przeczytania książki pt. „Tunka. Syberyjskie losy księży zesłańców w 1863r.”

Na zakończenie spotkania wirtualnie przenieśliśmy się do Tunki, aby móc zobaczyć góry, cmentarz polski w Tunce oraz Sybir w obrazach.

M. Kot