Dyskusyjny Klub Książki w Żarczycach Dużych!

W Bibliotece Publicznej w Żarczycach Dużych w dniu 21.04.2023 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki “Dialog”. Tym razem klubowicze dyskutowali o książce Tadeusza Słobodzianka “Nasza Klasa: historia w XIV lekcjach”.

Akcja tej sztuki rozpoczyna się w 1925 roku, przedstawiona w niej jest historia dziesięciu uczniów, należących do jednej klasy. Na pierwszej lekcji wszyscy uczniowie po kolei się przedstawiają, mówią o tym, czym się  zajmują ich rodziny i kim chcieliby zostać w przyszłości:

-Zocha chce zostać krawcową,

– Rysiu pragnie latać jako pilot,

– Rachelka chce zostać lekarzem,

-Abram chce zostać szewcem

– Heniek chce zostać strażakiem,

-Jakub chciałby być nauczycielem,

-Władek chce zostać furmanem,

-Menachem też chce zostać furmanem,

-Zygmunt chce zostać wojskowym,

-Dora chce zostać artystką filmową.

Dzieci te są narodowości polskiej i żydowskiej lubią razem spędzać czas: bawiąc się, ucząc, wspierając i wymieniając doświadczenia. Okres sielanki kończy wybuch II wojny światowej oraz rozsiewana przez okupanta antysemicka ideologia prowadząca do masowego pogromu Żydów.

Fabuła sztuki dociera do czasów współczesnych, z perspektywy, których poznajemy dzieje każdego ucznia oraz jego drogę do dorosłości.

A. Stańczyk