Biblioteka Małogoszcz

Narodowe Czytanie w bibliotece w Kozłowie.

W dniu 2 września 2017r.  w Bibliotece Publicznej w Kozłowie odbyło się wspólne czytanie ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wzięły w nim udział Klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej i inni czytelnicy.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Dorota Machnik