Narodowe Czytanie w bibliotekach publicznych gminy Małogoszcz

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Małogoszczu oraz jej filiach w Kozłowie i Żarczycach Dużych w dniu 7.09.2019 odbyła się 8 edycja Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. To właśnie Para Prezydencka wybrała 8 lektur do tegorocznego czytania. Były to Nowele polskie:
„Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej
„Dym” – Marii Konopnickiej
„Katarynka” – Bolesława Prusa
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza
„Orka” – Władysława Stanisława Reymonta
„Rozdziobią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego
„Sachem” – Henryka Sienkiewicza
„Sawa” (z cyklu Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

W MGBP Małogoszcz Narodowe Czytanie rozpoczął burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz pan Mariusz Piotrowski.

Następnie kolejno czytały: prezes Towarzystwa Przyjaciół Małogoszcza – Anna-Czarnecka Skrobot, uczennice LO im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu – Zuzanna Polak i Klaudia Kowalczyk, poetka i pisarka – Anna Błachucka, nauczyciele – Urszula Woźnica oraz Maria Krawczyk. W Małogoszczu spotkanie umiliło wysłuchanie kilku pieśni z różnych epok literackich tj. Prząśniczka S. Moniuszki, Harnasie K. Szymanowskiego oraz walc a-moll F. Chopina. W Żarczycach Dużych Narodowe Czytanie rozpoczęło się odczytaniem listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie została przedstawiona krótka informacja na temat wybranych lektur do tegorocznego Narodowego Czytania. W dalszej części spotkania chętne osoby czytały fragmenty utworów. Również w Kozłowie panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki czytały fragmenty wybranych nowel polskich. Spotkania zakończyły się słodkim poczęstunkiem. Chętne osoby mogły wpisać się do księgi pamiątkowej. Narodowe Czytanie upłynęło w miłej i nastrojowej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w tegoroczną akcję Narodowe Czytanie, kultywującą literaturę polską.

Fotorelacja z Narodowego Czytania wkrótce.

M. Kot, A. Stańczyk, D. Machnik