Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Małogoszczu

Biblioteka Małogoszcz

Spotkanie małogoskiego DKK

W dniu 3 lutego 2012r. odbyło się spotkanie małogoskiego DKK. Dyskutowano nt. książki Manuli Kalickiej “Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu”. W spotkaniu uczestniczyły: J. Bańbura, B. Mućk, J. Knobloch, A. Skrobot. Główna bohaterką książki jest Irena Górecka – młoda tancerka i artystka teatralna. We wrześniu 1939 roku wraz z sąsiadem Kiersnowskim i jego szoferem ucieka z bombardowanej Warszawy. Kiersnowski, urzędnik jednego z ministerstw, przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który jest własnością pewnej hrabiny, a z obawy przed Niemcami ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety podczas nalotu Witold Kiersnowski i szofer giną, a Irenka sama zostaje z Rembrandtem. W dodatku znajduje małego żydowskiego chłopca, który stracił matkę… Od tej chwili Irence grozi podwójne niebezpieczeństwo, związane zarówno z ukrywaniem Rembrandta, jak i żydowskiego dziecka.

Opinie nt. książki:

– „Książka bardzo ładna, jest wiele ciekawych – historycznych wątków, nie tylko główna bohaterka przemawia do czytelnika”.

– „Okupacja niemiecka ukazana z dystansem, wyczuciem dla oddania atmosfery tamtych dni”.

– „Główna bohaterka – Irena Górecka budzi sympatię, choć jej portret psychologiczny mało rozbudowany, ale pozostawia dużo do myślenia dla czytelnika”.

– „Wojna ukazana jest jako czas próby, ale dzięki życzliwości i pomocy innych oraz wspólnej walce ze złem można pokonać wroga”.

– „Podziwiamy Irenkę za jej odwagę, spokój, dobroć. Jest osobą godną do naśladowania”.

Członkinie DKK polecają książkę M. Kalickiej “Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu”.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

M. K

Scroll to Top
Skip to content