Biblioteka Małogoszcz

Spotkanie pasjonatów historii z Janem Kulpińskim.

Dnia 24.02.2017 z inicjatywy Pana Mirosława Skrobot w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Małogoszczu odbyło się spotkanie z mgr. historii Janem Kulpińskim – wnikliwym i zaangażowanym badaczem zrywu narodowościowego, który zakończył się powstaniem styczniowym. Jest to autor książek pt. „Od miasteczka Bodzentyn do wsi Kutery 22/23.01.1863 – 22.04.1864”. Zebraniem materiałów do tej książki zetknął się z wieloma pozycjami wyjaśniającymi różne sprawy z powstania dotyczącego „Bitwy pod Małogoszczem”

Na spotkanie przybyli: 1). Edward Spurek – pasjonat historii naszego regionu

2). Mariusz Piotrowski – Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Małogoszczu, nauczyciel historii

3). Anna Błachucka – pisarka

4). Maciej Wijas i Roman Wijas – społecznicy i pasjonaci historii z Białogonu

5). Stanisław Gieżyński – właściciel dworu Ludynia, zbieracz pamiątek, książek związanych z powstaniem styczniowym

6). Marian Sosnowski – pasjonat z Ludyni, stworzył miejsce pamięci z potyczek z powstania styczniowego

7). Mariusz Bazylewicz – mieszkaniec miasta, którego przodkowie byli uczestnikami powstania styczniowego, pasjonat i zbieracz pamiątek rodzinnych z tego okresu

8). Grzegorz Szymański – właściciel Zagrody Edukacyjnej „Ostoja Dworska”, pomysłodawca i współorganizator Małogoskiego Złazu Turystycznego w rocznicę bitwy Małogoskiej 1863r.

9). Mirosław Skrobot – organizator i współorganizator imprez dotyczących historii naszego miasta

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Powstanie styczniowe to temat “rzeka”, ile byśmy tutej nie siedzieli zawsze by było o czym dyskutować. Dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie i podzielenie sie swoimi wiadomościami, wspomnieniami, ciekawosttkami nt. powstania styczniowego. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wpisali się do księgi pamiątkowej biblioteki.

M. Kot