Biblioteka Małogoszcz

Stanisław Rogala w bibliotekach gminy Małogoszcz!

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Małogoszczu zorganizowała w ramach Tygodnia Bibliotek cykl spotkań autorskich z dr nauk humanistycznych Stanisławem Rogalą – pisarzem, poetą i wydawcą.

W dniach 14 i 15 maja odbyły się spotkania z pisarzem w bibliotekach filialnych w Złotnikach i Żarczycach Dużych. Były to spotkania adresowane do młodego czytelnika, natomiast 17 maja wbibliotece w Małogoszczu pisarz spotkał się z dorosłymi  czytelnikami.

Pan Stanisław Rogala podczas spotkań skierowanych do dzieci i młodzieży ciekawie opowiadał  o swojej rodzinie, która stanowi dla niego wartość podstawową i jest inspiracją jego twórczości. Stąd u pisarza liczne wiersze dedykowane żonie, dzieciom, wnukom m.in. „Tylko miłość”, „Wołania za matką”. Młodzi czytelnicy mogli poznać historię powstania książek dla dzieci i młodzieży np.  „Zreczaki”, „Pożegnanie lalek”, „Księżycowe wakacje”, „Kakus – świętokrzyski zbój”, „Duchy chęcińskiego zamku” czy  „Chłopak zwany Kawką”. Na koniec spotkania dzieci czytały wiersze pisarza oraz chętnie korzystały z możliwości zakupu książek z autografem autora.

W spotkaniu skierowanym dla dorosłych pan Stanisław mówił o związkach z kielecczyzną i gminą Piekoszów oraz o zawodowych sukcesach i porażkach. Powieści historyczne dla dorosłych np. „Piotrowe pole” i „Strzelcy i sokoły” spotkały się na konkursach z wysoką oceną i wielokrotnie zostały nagrodzone.

Dorobek artystyczny pisarza jest znaczący ilościowo i różnorodny gatunkowo. Wydał 59 publikacji  w tym: utwory poetyckie, powieści, opowiadania, legendy, monografie i szkice literackie, przewodniki turystyczne, malowanki dla najmłodszych. Pan Stanisław Rogala to twórca wysokiej klasy. Za osiągnięcia artystyczne i działalność organizatorską był wielokrotnie nagrodzony i odznaczony np. w 1980r. Zasłużony Działacz Kultury, w 1986r. Srebrny Krzyż Zasługi, w 1997r. Złoty Krzyż Zasługi, w 2008r. Mecenas Kultury Świętokrzyskiej.

M. Kot