W dniu 31 maja 2012 r. w Bibliotece Publicznej w Żarczycach Dużych z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki zostało zorganizowane spotkanie autorskie z Panią Renatą Piątkowską. Pisarka otrzymała II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren, a powieść “Nie ma nudnych dni” była wyróżniona w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.
Na wstępie Pani Renata uświadomiła dzieci dlaczego warto czytać książki i jaką pełnią rolę w rozwoju wyobraźni. Pytała dzieci po jakie książki sięgają najchętniej i jacy są ich ulubieni bohaterowie. Następnie pisarka zapoznała dzieci ze swoimi książkami czytając fragmenty kilku z nich m.in. “Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, w której wyjaśnia dzieciom pochodzenie i znaczenie świątecznych zwyczajów “, kolejna książka “Szczęście śpi na lewym boku” jest to zbiór mądrych i dowcipnych bajek, a każda opowiada o jakimś przesądzie np. dlaczego czterolistna koniczyna przynosi szczęście, książka “Z przysłowiami za pan brat” autorka dowcipnie i z werwą opowiedziała o przysłowiach: skąd się biorą? Co tak naprawdę znaczą? Do czego służą?, natomiast książka “Twardy orzech do zgryzienia”, podpowiada i uczy jak sobie poradzić z takimi “twardymi orzechami” jak lęk przed szczepieniem, opieka nad własnym zwierzątkiem, czy trudną do opanowania złością., natomiast książka “Wieloryb”, w której przedstawiona jest historia Julki uczy empatii i tolerancji wobec osób odmiennych. Pozostałe książki autorka tylko pokazała, ponieważ w swoim dorobku literackim Pani Renata napisała 22 książki.
W dalszej części spotkania zgromadzeni zadawali pytania pisarce, na które ona wyczerpująco odpowiadała. W spotkaniu brali udział: uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Żarczycach Dużych oraz bibliotekarki i członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie odbyło się w miłej,życzliwej atmosferze i zakończyło się rozdaniem autografów i słodkim poczęstunkiem.
Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.
Moderator – A. Stańczyk